boxing-schedule
Schedule

DECEMBER 2016

December 4

At General Santos City, Philippines:

  • Randy Petalcorin vs. Arnold Garde, 12 rounds, Junior Flyweights

December 8

At Costa Mesa, Calif.:

  • Mike Perez vs. Avery Gibson, 8 rounds, Heavyweights
  • Emmanuel Medina vs. TBA, 6 rounds, Welterweights
  • Carlos Licona vs. Yezber Romero, 6 rounds, Flyweights
  • Oscar Molina vs. Limberth Ponce, 8 rounds, Junior Middleweights
  • Tug Nyambayar vs. German Merz, 8 rounds, Featherweights
  • Luis Bello vs. John Evans, 6 rounds, Welterweights

December 9

At Nyköping, Sweden:

  • Erik Skoglund vs. Timy Shala, 12 rounds, Light Heavyweights

December 10

At Omaha, Neb. (HBO):

  • Terence Crawford vs. John Molina, 12 rounds, for Crawford’s WBO/WBC Junior Welterweight title
  • Raymundo Beltran vs. Mason Menard, 10 rounds, Lightweights
  • Seanie Monaghan vs. Fernando Castaneda, 10 rounds, Light Heavyweights
  • Michael Reed vs. Sidney Siqueira, 8 rounds, Junior Welterweights
  • Stephen Nelson vs. Chris Harris, 4 rounds, Light Heavyweights
  • Kevin Ventura vs. Rene Marquez, 4 rounds, Welterweights

At Auckland, New Zealand (HBO, same-day tape):

  • Joseph Parker vs. Andy Ruiz Jr., 12 rounds, for vacant WBO Heavyweight title
  • Jeff Horn vs. Ali Funeka, 12 rounds, Welterweights
  • Isaac Dogboe vs. Julian Aristule, 10 rounds, junior Featherweights
  • Shannon O’Connell vs. Laura Griffa, 8 rounds, female junior Featherweights
  • Junior Fa vs. Pablo Magrini, 8 rounds, Heavyweights
  • John Parker vs. Ash McConville, 4 rounds, Heavyweights

At Manchester, England (Showtime):

  • Anthony Joshua vs. Eric Molina, 12 rounds, for Joshua’s IBF Heavyweight title
  • Dillian Whyte vs. Dereck Chisora, 12 rounds, for Whyte’s British Heavyweight title/WBC title eliminator
  • Luis Concepcion vs. Khalid Yafai, 12 rounds, for Concepcion’s WBA Junior Bantamweight title
  • Callum Smith vs. Luke Blackledge, 12 rounds, for Smith’s British Super Middleweight title
  • Scott Quigg vs. Jose Cayetano, 10 rounds, Featherweights
  • Hosea Burton vs. Frank Buglioni, 12 rounds, for Burton’s British Light Heavyweight title
  • Luis Ortiz vs. Dave Allen, 10 rounds, Heavyweights
  • Katie Taylor vs. Viviane Obenauf, 6 rounds, female Junior Lightweights
  • Marcus Morrison vs. Harry Matthews, 6 rounds, Middleweights
  • Conor Benn vs. Josh Thorne, 4 or 6 rounds, Junior Welterweights

At Los Angeles (Showtime):

  • Jesus Cuellar vs. Abner Mares, 12 rounds, for Cuellar’s WBA “regular” Featherweight title
  • Jermall Charlo vs. Julian Williams, 12 rounds, for Charlo’s IBF Junior Middleweight title
  • Lenny Zappavigna vs. Sergey Lipinets,12 rounds, IBF Junior Welterweight eliminator
  • Hugo Centeno Jr. vs. Ronald Montes, 8 or 10 rounds, Super Middleweights
  • Erickson Lubin vs. Juan Cabrera, 8 or 10 rounds, Junior Middleweights
  • Mario Barrios vs. Claudio Rosendo Tapia, 8 or 10 rounds, Junior Lightweights
  • Adan Mares vs. Marty Gutierrez, 4 or 6 rounds, Lightweights
  • Josesito Lopez vs. Todd Manuel, 6 rounds, Welterweights

At Monterrey, Mexico (beIN Sports Espanol):

  • Julio Cesar Chavez Jr. vs. Dominik Britsch, 10 rounds, Super Middleweights

At Bethlehem, Pa. (One World Sports):

  • David Peralta vs. Berlin Abreu, 10 rounds, Welterweights
  • Ronald Ellis vs. Oscar Riojas, 8 rounds, Super Middleweights
  • Kermit Cintron vs. Rosemberg Gomez, 8 rounds, Welterweights
  • Stephon Young vs. Oscar Mojica, 8 rounds, Bantamweights
  • Chris Colbert vs. Gustavo Molina, 6 rounds, Featherweights
  • Erik Spring vs. Grayson Blake, 6 rounds, Junior Middleweights
  • Antowyan Aikens vs. Blake Mansfield, 6 rounds, Super Middleweights
  • Abraham Nova vs. Joshua Santos, 6 rounds, Junior Lightweights
  • LeRoy Davila vs. TBA, 4 rounds, Bantamweights
  • Jesus Perez vs. Jack Grady, 4 rounds, Junior Welterweights

At Miami, Okla.:

  • Ivan Baranchyk vs. Wilberth Lopez, 10 rounds, Junior Welterweights
  • Trey Lippe-Morrison vs.Ty Cobb, 6 rounds, Heavyweights
  • Dillon Cook vs. Juan Jesus Rivera, 8 rounds, Junior Middleweights

At Baton Rouge, La.:

  • Eric Walker vs. Joshua Okine, 6 rounds, Junior Middleweights
  • Majaro Hills Jr. vs. Jay Williams, 6 rounds, Super Middleweights
  • Hasan Henderson vs. Steven Lyons, 4 rounds, Heavyweights
  • Sydney LeBlanc vs. Tasha Burton, 4 rounds, Middleweights
  • Cade Herod vs. Devin Parker, 4 rounds, Lightweights
  • Tory Williams vs. Blake Lacaze, 4 rounds, Light Heavyweights
  • Quincy Lavallais vs. Bobby Watson, 4 rounds, Welterweights

At Wroclaw, Poland:

  • Krzysztof Wlodarczyk vs. Leon Harth, 12 rounds, Cruiserweights

At Montreal:

  • Eleider Alvarez vs. Norbert Dabrowski, 10 rounds, Light Heavyweights
  • Marie-Eve Dicaire vs. Paty Ramirez, 6 rounds, female Welterweights
  • Francis Lafrenière vs. TBA, 8 rounds, Middleweights
  • Shakeel Phinn vs. TBA, 8 rounds, Super Middleweights
  • Daroi Bredicean vs. TBA, 8 rounds, Super Middleweights
  • Bruno Bredicean vs. TBA, 6 rounds, junior Featherweights
  • Patrice Volny vs. TBA, 4 rounds, Super Middleweights

At Punta Cana, Dominican Republic:

  • Felix Diaz vs. Levis Morales, 10 rounds, Welterweights

December 14

At Nakhon Ratchasima, Thailand:

  • Knockout CP Freshmart vs. Shin Ono, 12 rounds, for CP Freshmart’s WBA Strawweight title

December 16

At Indio, Calif. (HBO Latino):

  • Vyacheslav Shabranskyy vs. Sullivan Barrera, 10 rounds, Light Heavyweights
  • Antonio Orozco vs. Fidel Maldonado Jr., 10 rounds, Junior Welterweights
  • Eddie Gomez vs. Rashidi Ellis, 10 rounds, Welterweights
  • Ronny Rios vs. Roy Tapia, 10 rounds, Featherweights
  • Genaro Gamez vs. TBA, 4 rounds, Junior Lightweights
  • Vergil Ortiz Jr. vs. Nestor Garcia, 4 rounds, Junior Welterweights
  • Alexis Rocha vs. TBA, 6 rounds, Junior Middleweights
  • Ryan Martin vs. TBA, 8 rounds, Lightweights
  • Javier Padilla vs. Christian Lorenzo, 4 rounds, junior Featherweights

At Philadelphia:

  • Jaron Ennis vs. Marcus Beckford, 6 rounds, Welterweights
  • Manny Folly vs. TBA, 6 rounds, junior Featherweights

December 17

At Inglewood, Calif. (HBO):

  • Bernard Hopkins vs. Joe Smith, 12 rounds, Light Heavyweights
  • Joseph Diaz vs. Horacio Garcia, 10 rounds, Featherweights
  • Oleksandr Usyk vs. Thabiso Mchunu, 12 rounds, for Usyk’s WBO Cruiserweight title
  • Yamaguchi Falcao vs. German Perez, 10 rounds, Middleweights
  • Jason Quigley vs. Jorge Melendez, 10 rounds, Middleweights
  • Ryan Garcia vs. Antonio Martinez, 4 or 6 rounds, Lightweights
  • Carlos Morales vs. Charles Huerta, 10 rounds, Junior Lightweights
  • Ivan Delgado vs. Roberto Rivera, 6 or 8 rounds, Lightweights
  • Christian Gonzalez vs. TBA, 8 rounds, Lightweights
  • Joet Gonzalez vs. Jairo Hernandez, 6 or 8 rounds, Featherweights

At Tuxtla Gutierrez, Mexico (beIN Sports Espanol):

  • Ramon Alvarez vs. TBA, 10 rounds, Junior Middleweights

At Las Vegas (CBS Sports Net):

  • Oscar Cantu vs. Aston Palicte, 10 rounds, Junior Bantamweights
  • Angelo Baez vs. Nathaniel Gallimore, 8 rounds, Junior Middleweights
  • Flavio Rodriguez vs. Dilan Loza, 6 rounds, Welterweights
  • Randy Moreno vs. Mike Fowler, 6 rounds, Junior Lightweights
  • Jessie Hernandez vs. Sharone Carter, 6 rounds, junior Featherweights
  • Jeremy Nichols vs. TBA, 6 rounds, Welterweights
  • Max Ornelas vs. Jorge Perez, 4 rounds, Bantamweights

At Ekaterinburg, Russia:

  • Alexander Povetkin vs. Bermane Stiverne, 12 rounds, for vacant WBC interim Heavyweight title

At Saint-Denis, France:

  • Alfonso Blanco vs. Hassan N’Dam, 12 rounds, for Blanco’s WBA interim Middleweight title
  • Yuriorkis Gamboa vs. Frank De Alba, 10 rounds, Lightweights

At New Dehli, India:

  • Vijender Singh vs. Francis Cheka, 10 rounds, Super Middleweights

At Helsinki, Finland:

  • Edis Tatli vs. Manuel Lancia, 12 rounds, for Tatli’s European Lightweight title
  • Robert Helenius vs. Gonzalo Omar Basile, 12 rounds, Heavyweights

At Carshalton, England:

  • Lenny Daws vs. Anthony Yigit, 12 rounds, for vacant European Junior Welterweight title

December 23

At Gatineau, Quebec:

  • Artur Beterbiev vs. Isidro Ranoni Prieto, 12 rounds, Light Heavyweights
  • Custio Clayton vs. TBA, 10 rounds, Welterweights
  • Vislan Dalkhaev vs. TBA, 8 rounds, junior Featherweights
  • Vanessa LePage Joanisse vs. TBA, 4 rounds, female Lightweights
  • Danyk Bertrand Croteau vs. TBA, 4 rounds, Super Middleweights
  • Samer Barakat vs. TBA, 6 rounds, Cruiserweights
  • Louisbert Altidor vs. TBA, 4 rounds, Super Middleweights

December 29

At Calgary, Canada:

  • Logan Cotton McGuinness vs. TBA, 10 or 12 rounds, Junior Welterweights

December 30

At Tokyo:

  • Naoya Inoue vs. Kohei Kono, 12 rounds, for Inoue’s WBO Junior Bantamweight title
  • Akira Yaegashi vs. TBA, 12 rounds, for Yaegashi’s IBF Junior Flyweight title

December 31

At Gifu, Japan (beIN Sports Espanol, same-day tape):

  • Moises Fuentes vs. Kosei Tanaka, 12 rounds, for vacant WBO Junior Flyweight title

At Kyoto, Japan:

  • Jonathan Guzman vs. Yukinori Oguni, 12 rounds, for Guzman’s IBF junior Featherweight title
  • Kazuto Ioka vs. Stamp Kiatniwat, 12 rounds, for Ioka’s WBA Flyweight title
  • Lee Haskins vs. Shohei Omori, 12 rounds, for Haskins’ IBF Bantamweight title

At Tokyo, Japan:

  • Jezreel Corrales vs. Takashi Uchiyama, rematch, 12 rounds, for Corrales’ WBA Junior Lightweight title
  • Ryoichi Taguchi vs. Carlos Canizales, 12 rounds, for Taguchi’s WBA Junior Flyweight title
 

RBRBoxing provides quality news, interviews, round-by-round updates and videos about the sweet science.

0 comments

FOLLOW @ RBR

Show Buttons
Hide Buttons