boxing-schedule
Schedule

JANUARY 2017

January 13

At Hialeah, Fla. (PBC on Spike):

  • Erislandy Lara vs. Yuri Foreman, 12 rounds, for Lara’s WBA junior middleweight title
  • Anthony Dirrell vs. Norbert Nemesapati, 10 rounds, super middleweights
  • Miguel Cruz vs. Alex Martin, 8 or 10 rounds, welterweights
  • Juan Carlos Payano vs. Isao Gonzalo Carranza, 8 or 10 rounds, bantamweights
  • Joey Hernandez vs. Edwin Palacios, 6 rounds, middleweights
  • Dennis Galarza vs. Edgardo Rivera, 6 rounds, lightweights
  • Robert Daniels Jr. vs. Antonio Alicea, 4 rounds, light heavyweights

At Glen Burnie, Md.:

  • Jessie Nicklow vs. Chauncey Fields, 8 rounds, super middleweights
  • Donald Wallace vs. Tahir Thomas, 6 rounds, super middleweights
  • Michael Gbenga vs. TBA, 6 rounds, light heavyweight

January 14

At New York (Showtime and Showtime Extreme):

  • Badou Jack vs. James DeGale, 12 rounds, WBC/IBF super middleweight unification
  • Jose Pedraza vs. Gervonta Davis, 12 rounds, for Pedraza’s IBF junior lightweight title
  • Amanda Serrano vs. Yazmin Rivas, 10 rounds, female junior featherweights
  • Ievgen Khytrov vs. Immanuwel Aleem, 10 rounds, middleweights
  • Adam Kownacki vs. Joshua Tufte, 8 or 10 rounds, heavyweights
  • Julian Sosa vs. Gabriel Solario, 6 rounds, welterweights
  • Noel Murphy vs. Maxito Sainvil, 6 rounds, welterweights
  • Thomas Dulorme vs. Brian Jones, 8 rounds, junior welterweights
  • Kenny Robles vs. TBA, 4 rounds, welterweights

At Denver:

  • Stevie Marquez vs. Daniel Calzada, 6 rounds, junior middleweights

January 19

At Worcester, Mass.:

  • Irvin Gonzalez vs. Oscar Eduardo Quezada, 6 rounds, junior lightweights
  • Ray Graceski vs. Ralph Johnson, 6 rounds, light heavyweights
  • Ranse Andino vs. Jonathan Perez, 4 rounds, junior lightweights
  • Chuck Shearns vs. Shavonote Dixon, 4 rounds, junior middleweights
  • Felix Martinez vs. Brian Richardson, 4 rounds, heavyweights
  • Richard Rivera vs. Huston Crayton, 4 rounds, light heavyweights
  • Wilfredo Pagan vs. Alexander Picot, 4 rounds, welterweights
  • Luis Santiago vs. Jonathan Ramos, 4 rounds, junior featherweights
  • Anthony Laureano vs. Rafael Francis, 4 rounds, junior welterweights
  • Brandon Montella vs. Roberto Valenzuela, 4 rounds, light heavyweights
  • Jean Pierre Augstin vs. TBA, 4 rounds, heavyweights

January 20

At Atlantic City, N.J. (Showtime):

  • Adam Lopez vs. Danny Roman, 12 rounds, WBA junior featherweight eliminator
  • Ronald Ellis vs. Christopher Brooker, 8 rounds, super middleweights
  • Kenneth Sims Jr. vs. Emmanuel Robles, 8 rounds, junior welterweights
  • Stephon Young vs. Elton Dharry, 8 rounds, junior featherweights

At Hinckley, Minn. (floboxing.tv):

  • Robert Brant vs. George Carter Jr., 10 rounds, middleweights

January 21

At Trenton, N.J.:

  • Zab Judah vs. Jorge Luis Munguia, 10 rounds, welterweights
  • Derrick Webster vs. TBA, 8 rounds, super middleweights
  • Mike Hilton vs. TBA, 6 rounds, cruiserweights

At Chicago:

  • Achour Esho vs. Anthony Abbruzzese, 8 rounds, junior middleweights
  • Josh Hernandez vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights
  • Yousif Saleh vs. TBA, 4 rounds, lightweights
  • Ruben Schobitz vs. TBA, 4 rounds, super middleweights
  • Jessica McCaskill vs. TBA, 4 rounds, female lightweights
  • Francisco Saldana vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights
  • Javier Rivera vs. TBA, 4 rounds, flyweights

At Paris:

  • Cedric Vitu vs. Isaac Real, 12 rounds, for Vitu’s European junior middleweight title

At Jakarta, Indonesia:

  • Tibo Monabesa vs. Rene Patilano, 12 rounds, junior flyweights

At Struer, Denmark:

  • Patrick Nielsen vs. Beibi Berrocal, 10 rounds, super middleweights
  • Dina Thorslund vs. Xenia Jorneac, 10 rounds, female junior featherweights
  • Abdul Khattab vs. Arman Torosyan, 8 rounds, middleweights
  • Mikkel Nielsen vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights
  • Kim Thomsen vs. TBA, 4 rounds, heavyweights

January 22

At Detroit:

  • Lanardo Tyner vs. Wesley Tucker, 8 rounds, welterweights
  • Junior Wright vs. Damon McCreary, 8 rounds, heavyweights
  • Bakhtiyar Eyubov vs. TBA, 8 rounds, welterweights
  • Alexey Zubov vs. TBA, 8 rounds, cruiserweights
  • James Gordon Smith vs. TBA, 8 rounds, bantamweights
  • Larry Ventus vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • DeAndre Ware vs. TBA, 6 rounds, super middleweights
  • Ja’Rico O’Quinn vs. TBA, 4 rounds, bantamweights
  • Ardreal Holmes vs. TBA, 6 rounds, middleweights
  • Marcus Carter vs. TBA, 4 rounds, heavyweights

January 25

At Phitsanuloke, Thailand:

  • Wanheng Menayothin vs. Melvin Jerusalem, 12 rounds, for Menayothin’s WBC strawweight title

January 27

At Studio City, Calif. (UniMas):

  • Erick DeLeon vs. Jose Salinas, 8 rounds, junior lightweights
  • Arnold Barboza Jr. vs. Johnny Rodriguez, 8 rounds, welterweights
  • Alexander Besputin vs. Gilberto Pereira, 8 rounds, welterweights
  • Maxim Dadashev vs. Jerome Rodriguez, 6 rounds, junior welterweights
  • Robson Conceicao vs. Aaron Ely, 6 rounds, lightweights
  • Bakhram Murtazaliev vs. TBA, 6 rounds, middleweights
  • Bryan Flores vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights
  • Alexander Enriquez vs. TBA, 4 rounds, lightweights
  • Kevin Valle vs. Alex Silva, 4 rounds, lightweights
  • Devon Lee vs. John White, 4 rounds, welterweights

January 28

At Las Vegas (Showtime and Showtime Extreme):

  • Carl Frampton vs. Leo Santa Cruz, rematch, 12 rounds, for Frampton’s WBA featherweight title
  • Dejan Zlaticanin vs. Mikey Garcia, 12 rounds, for Zlaticanin’s WBC lightweight title
  • Lee Selby vs. Jonathan Victor Barros, 12 rounds, for Selby’s IBF featherweight title
  • David Benavidez vs. Sherali Mamajonov, 8 rounds, super middleweights
  • Josh Taylor vs. TBA, 10 rounds, junior welterweights
  • Antonio Santa Cruz vs. TBA, 4 rounds, bantamweights
  • Jerry Perez vs. TBA, 4 rounds, featherweights
  • Ivan Redkach vs. TBA, 8 or 10 rounds, lightweights

At Indio, Calif. (HBO):

  • Francisco Vargas vs. Miguel Berchelt, 12 rounds, for Vargas’ WBC junior lightweight title
  • Takashi Miura vs. Miguel “Mickey” Roman, 12 rounds, WBC junior lightweight title eliminator

At TBA, Puerto Rico:

  • Teiru Kinoshita vs. McJoe Arroyo, IBF junior bantamweight eliminator

At Philadelphia:

  • Jaron Ennis vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Manny Folly vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights
  • Joshua Jones vs. TBA, 4 rounds, lightweights
  • Donovan Cameron vs. TBA, 4 or 6 rounds, junior middleweights
  • Carlos Sanchez vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Adam Daranyi vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights
  • Brandun Lee vs. TBA, 4 rounds, welterweights
  • Christian Camarena vs. TBA, 4 rounds, lightweights

At Oslo, Norway:

  • Cecilia Braekhus vs. Klara Svensson, 10 rounds, female welterweights

At Atlantic City, N.J.:

  • Thomas LaManna vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights
  • Chuck Mussachio vs. Michael Mitchell, 6 rounds, light heavyweights
  • John Bauza vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights
  • Gabriel Pham vs. TBA, 6 rounds, super middleweights
  • Ernesto Perez vs. Courtney McCleave, 4 rounds, junior middleweights
  • Jamil Simmons vs. Tomas Romain, 4 rounds, lightweights
  • Quian Davis vs. TBA, 4 rounds, heavyweights
  • Bryne Green vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights
  • Dan Murray vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights
  • Yurik Mamedov vs. TBA, 4 rounds, welterweights
  • Dallas Holden vs. TBA, 4 rounds, bantamweights

January 29

At Macau, China:

  • Jerwin Ancajas vs. Jose Alfredo Rodriguez, 12 round, for Ancajas’s IBF junior bantamweight title
  • Bogdan Dinu vs. Raphael Tronche, 12 rounds, heavyweights
 

RBRBoxing provides quality news, interviews, round-by-round updates and videos about the sweet science.

0 comments

FOLLOW @ RBRBOXING

Show Buttons
Hide Buttons
Cartoon hd