boxing-schedule
Schedule

APRIL 2017

April 1

At Las Vegas (ESPN2/ESPN Deportes):

  • Antonio Orozco vs. KeAndre Gibson, 10 rounds, junior welterweights
  • Mercito Gesta vs. Gilberto Gonzalez, 10 rounds, junior welterweights
  • Joet Gonzalez vs. Derrick Murray, 8 rounds, featherweights
  • Emilio Sanchez vs. Jose Bustos, 8 rounds, junior featherweights
  • Cesar Diaz vs. Felipe Rivas, 6 rounds, bantamweights
  • Edgar Valerio vs. Jair Quintero, 4 or 6 rounds, featherweights

At Tijuana, Mexico (beIN Sports Espanol):

  • Cesar Juarez vs. Eugene Lagos, 10 rounds, junior featherweights
  • Jose Zepeda vs. Miguel Zamudio, 10 rounds, junior welterweights
  • Jaime Munguia vs. Jose Luis Vazquez, 10 rounds, welterweights
  • Maximinio Flores vs. Martin Tecuapetla, 8 rounds, flyweights
  • Hernan “Tyson” Marquez vs. Briegel Quirino, 8 rounds, bantamweights
  • Leonardo Baez vs. Mauricio Lara, 6 rounds, junior featherweights
  • Eduardo Baez vs. Sergio Frias, 6 rounds, junior featherweights

At Dortmund, Germany:

  • Mairis Briedis vs, Marco Huck, 12 rounds, for vacant WBC cruiserweight title

At Managua, Nicaragua:

  • Ricardo Mayorga vs. Jaudiel Zepeda, 10 rounds, super middleweight

At Guadalajara, Mexico:

  • Roman Ruben Reynoso vs. Christian Valenzuela, 10 rounds, junior featherweights
  • Alberto Palmetta vs. Luis Montelongo, 6 rounds, junior middleweights
  • Rudy Macedo vs. Leonel Rodriguez, 4 rounds, welterweights

At Ponce, Puerto Rico:

  • Alberto Machado vs. Juan Jose Martinez, 10 rounds, junior lightweights

At Worcester, Mass.:

  • Vinnie Carita vs. Gilberto Matheus Domingos, 8 rounds, light heavyweights
  • Matt Remillard vs. Augustine Mauras, 8 rounds, lightweights
  • Donnie Palmer vs. Bobby Favors, 4 rounds, heavyweights
  • Bryan Daniels vs. Mike Sawyer, 4 rounds, cruiserweights
  • Anthony Laureano vs. Bryan Abraham, 6 rounds, junior welterweights
  • Ranse Andino vs. Mike Hellenfinger, 4 rounds, featherweights
  • Elvis Figueroa vs. Devision Robiero, 4 rounds, super middleweights
  • Andy Gonzalez vs. Antonio Chavez Fernandez, 4 rounds, welterweights
  • Adrian Sosa vs. Oscar Diaz, junior welterweights
  • Derrick Whitley vs. Anthony Everett, 4 rounds, junior middleweights
  • Luis Santiago vs. Alex Montes, 4 rounds, featherweights
  • Mykquan Williams vs. Israel Rojas, 4 rounds, junior welterweights

At London:

  • Dominic Akinlade vs. Nathan Gorman, 10 rounds, heavyweights

April 4

At Bethlehem, Pa.: (PBC on Fox Sports 1/Fox Deportes):

  • Edner Cherry vs. Omar Douglas, 10 rounds, lightweights
  • Stephen Fulton vs. Luis Rosario, 8 rounds, featherweights
  • Frank DeAlba vs. Ryan Kielczweski, 8 rounds, junior lightweights
  • Naim Nelson vs. Tre’Sean Wiggins, 8 rounds, junior welterweights
  • Thomas Velasquez vs. Wilfredo Garriga, 6 rounds, junior lightweights
  • Jimmy Kelleher vs. TBA, 4 rounds, super middleweights
  • Ryan Wilczak vs. TBA, 4 rounds, middleweights
  • Devin McMaster vs. Gregory Clark, 4 rounds, super middleweights
  • Juan Sanchez vs. TBA, 4 rounds, featherweights
  • Jeffrey Torres vs. Kashon Hutchinson, 4 rounds, lightweights
  • Hector Bayanilla vs. Jordan Peters, 4 rounds, junior lightweights

April 6

At Costa Mesa, Calif.:

  • Ruslan Madiyev vs. Ricardo Maldonado, 6 rounds, lightweights
  • Sergio Quiroz vs. Cody Sessions, 4 rounds, junior featherweights
  • George Acosta vs. Gabriel Serrano, 4 rounds, lightweights
  • Serhii Bohachuk vs. Jonathan Aceves, 4 rounds, welterweights

April 7

At Lincoln, R.I.:

  • Nick DeLomba vs. Jimmy Williams, 10 rounds, welterweights
  • Ray Oliveira Jr. vs. Casey Kramlich, 6 rounds, junior middleweights
  • Aleksandra Magdziak Lopes vs. Paty Ramirez, 8 rounds, female junior middleweights
  • Arturo Lopes vs. Marqus Bates, 4 rounds, junior welterweights
  • Zack Ramsey vs. Divante Jones, 6 rounds, lightweights
  • Jamaine Ortiz vs. Glenn Mitchell, 4 rounds, lightweights
  • Khiry Todd vs. Vincent Floyd, 4 rounds, welterweights
  • Jonathan Figueroa vs. Miguel Ortiz, 4 rounds, junior welterweights
  • Ricky De Los Santos vs. Philip Davis, 4 rounds, junior lightweights
  • Cristobal Marrero vs. Sidney Maccow, 4 rounds, junior welterweights
  • Kendrick Ball Jr. vs. Zachary Christy, 4 rounds, middleweights

At Toa Baja, Puerto Rico:

  • Jovanie Santiago vs. DeMarcus “Chop Chop” Corley, 10 rounds, junior welterweights

At Manguang, South Africa:

  • Tsiko Mulovhedi vs. Dario Socci, 12 rounds, welterweights

April 8

At Oxon Hill, Md. (HBO):

  • Vasyl Lomachenko vs. Jason Sosa, 12 rounds, for Lomachenko’s WBO junior lightweight title
  • Oleksandr Gvozdyk vs. Yunieski Gonzalez, 10 rounds, light heavyweights
  • Oleksandr Usyk vs. Michael Hunter, 12 rounds, for Usyk’s WBO cruiserweight title
  • Mike Reed vs. Reyes Sanchez, 10 rounds, junior welterweights
  • Jesse Hart vs. Alan Campa, 10 rounds, super middleweights
  • Patrick Harris vs, Omar Garcia, 8 rounds, junior welterweights
  • Egidijus Kavaliauskas vs. Ramses Agaton, 8 rounds, welterweights

At Manchester, England (beIN Sports Espanol):

  • Terry Flanagan vs. Petr Petrov, 12 rounds, for Flanagan’s WBO lightweight title
  • Liam Smith vs. Liam Williams, 12 rounds, for vacant WBO interim junior middleweight title
  • Zolani Tete vs. Arthur Villanueva,12 rounds, WBO bantamweight eliminator
  • Nicola Adams vs. Virginia Noemi Carcamo, 4 rounds, female flyweights
  • Jack Catterall vs. Martin Gethin, 10 rounds, junior welterweights
  • Daniel Dubois vs. David Howe, 4 rounds, heavyweights
  • Paul Butler vs. TBA, 8 rounds, bantamweights
  • Jimmy Kelly vs. Rick Godding, 10 rounds, junior middleweights
  • Zelfa Barrett vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights
  • James Metcalf vs. Mark Thompson, 8 rounds, junior middleweights
  • Steven Lewis vs. Andy Keates, 8 rounds, junior welterweights
  • Mark Heffron vs. TBA, 8 rounds, super middleweights
  • Mason Cartwright vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights
  • Jordan Thompson vs. TBA, 4 rounds, cruiserweights
  • Anthony Leak vs. TBA, 4 rounds, super middleweights

At Mami (beIN Sports Espanol):

  • Alexis Angulo vs. Humberto Velasco, 10 or 12 rounds, super middleweights

At Tepic, Mexico:

  • Jose Argumedo vs. Gabriel Mendoza, 12 rounds, for Argumedo’s IBF strawweight title

April 9

At Los Angeles (PBC on Fox Sports 1/Fox Deportes):

  • Josesito Loepz vs. Saul Corral, 10 rounds, welterweights
  • Alejandro Luna vs. Andrey Klimov, 10 rounds, lightweights
  • Carlos Balderas vs. Thomas Smith, 6 rounds, junior lightweights
  • Misael Rodriguez vs. Timothy Carroll, 6 rounds, middleweights
  • Eimantas Stanionis vs. Rasheed Lawal, 6 rounds, welterweights
  • Lindolfo Delgado vs. Luis Silva, 4 rounds, junior welterweights
  • Money Powell IV vs. Todd Templeton, 4 junior middleweights
  • Maricela Cornejo vs. Sydney LeBlanc, 6 rounds, female super middleweights
  • Robert Marroquin vs. TBA, 8 or 10 rounds, junior lightweights
  • Alejandro Guerrero vs. TBA, 4 rounds, lightweights
  • Elvina White vs. TBA, 4 rounds, female lightweights

At Osaka, Japan:

  • Nehomar Cermeno vs. Shun Kubo, 12 rounds, for Cermeno’s WBA “regular” junior featherweight title

April 14

At TBA (PBC on ESPN):

At Oxon Hill, Md. (Showtime):

  • Dmitry Bivol vs. Samuel Clarkson, 12 round, for Bivol’s WBA interim light heavyweight title
  • Malik Hawkins vs. Juan Ruiz, 8 rounds, welterweights
  • Glenn Dezurn vs. Leroy Davila, 8 rounds, junior featherweights
  • Hasim Rahman Jr. vs. Brian Imes, 4 rounds, heavyweights
  • Ruben Villa vs. TBA, 6 rounds, featherweights
  • Michael Dutchover vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights
  • Justin Hurd vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights

At Los Angeles (Estrella TV):

  • Ivan Delgado vs. Charles Huerta, 8 rounds, junior lightweights
  • Genaro Gamez vs. Baltazar Ramirez, 6 rounds, junior welterweights
  • Manny Robles Jr. vs. Antonio Martinez, 6 rounds, featherweights
  • Pablo Rubio Jr. vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights

April 15

At Uncasville, Conn. (HBO Latino):

  • Sullivan Barrera vs. Paul Parker, 10 rounds, light heavyweights
  • Arif Magomedov vs. Elias Espadas, 10 rounds, middleweights
  • Cassius Chaney vs. Juan Goode, 6 rounds, heavyweights
  • Vaughn Alexander vs. Calixto Andres Rey, 8 rounds, middleweights
  • Madiyar Ashkeyev vs. Shawn Cameron, 8 rounds, junior middleweights
  • Meiirim Nursultanov vs. Javier Olvera, 6 rounds, middleweights
  • Enriko Gogokhia vs. Bryan Goldsby, 6 rounds, junior middleweights
  • Kevin Asmat vs. Jonathan Ramos, 4 rounds, featherweights

At Glasgow, Scotland:

  • Ricky Burns vs. Julius Indongo, WBA/IBF junior welterweight unification
  • Scott Cardle vs. Robbie Barrett, 12 rounds, for Cardle’s British lightweight title
  • Charlie Edwards vs. Iain Butcher, 12 rounds, for vacant British junior bantamweight title
  • Callum Johnson vs. Schiller Hyppolite, 12 rounds, for Johnson’s Commonwealth light heavyweight title
  • Charlie Flynn vs. Ryan Collins, 10 rounds, lightweights
  • Felix Cash vs. Daryl Sharp, 6 rounds, middleweights
  • Joe Ham vs. Scott McCormack, 8 rounds, featherweights
  • Willie Limond vs. TBA, 6 or 8 rounds, junior lightweights
  • Lawrence Okolie vs. TBA, 4 rounds, cruiserweights
  • Josh Kelly vs. Jay Byrne, 4 rounds, welterweights

Cornwall, Ontario:

  • Tony Luis vs. Noe Nunez, 10 rounds, lightweights
  • Custio Clayton vs. Alfredo Chavez, 8 rounds, welterweights

April 16

At Roeselare, Belgium:

  • Geoffrey Battelo vs. Yves Ngabu, 12 rounds, for vacant European cruiserweight title

April 20

At Verona, N.Y. (ESPN2/ESPN Deportes):

  • Michael Perez vs. Marcelino Lopez, 10 rounds, junior welterweights
  • Rashidi Ellis vs. John Karl Sosa, 10 rounds, welterweights
  • Travell Mazion vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights
  • Eddie Gomez vs. TBA, 8 rounds, welterweights

April 21

At Kissimmee, Fla. (UniMas):

  • Christopher Diaz vs. Sergio Lopez, 8 rounds, featherweights
  • Jean Carlos Rivera vs. Jesus Pacheco, 8 rounds, featherweights
  • Teofimo Lopez Jr. vs. TBA, 6 rounds, lightweights
  • Antonio Vargas vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights
  • Jeyvier Cintron vs. TBA, 4 rounds, bantamweights
  • Henry Lebron vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights

At Elk Grove, Ill.

  • Genaro Mendez vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights
  • Tommy Hughes vs. Robert Guerra, 4 rounds, super middleweights
  • Nick Ramirez vs. Benito Tovar, 6 rounds, welterweights
  • Yousef Saleh vs. TBA, 4 rounds, lightweights
  • Matt Cameron vs. Chris Hancock, 4 rounds, cruiserweights
  • Chris Kimble vs. TBA, 4 rounds, welterweights
  • Lorenzo Hood vs. TBA, 4 rounds, heavyweights

At Miami, Okla.:

  • Charles Conwell Jr. vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights

April 22

At New York (Showtime):

  • Shawn Porter vs. Andre Berto, 12 rounds, WBC welterweight eliminator
  • Jermell Charlo vs. Charles Hatley, 12 rounds, for Charlo’s WBC junior middleweight title
  • Luis Ortiz vs. Derric Rossy, 10 rounds, heavyweights
  • Amanda Serrano vs. TBA, 10 rounds, for WBO women’s bantamweight title
  • Jose Miguel Borrego vs. Jonathan Alonso, 8 rounds, junior welterweights
  • Julian Sosa vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Richardson Hitchins vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

At Carson, Calif. (Top Rank PPV):

  • Oscar Valdez vs. Miguel Marriaga, 12 rounds, for Valdez’s WBO featherweight title
  • Gilberto Ramirez vs. Max Bursak, 12 rounds, for Ramirez’s WBO super middleweight title
  • Jessie Magdaleno vs. Adeilson Dos Santos, 12 rounds, for Magdaleno’s WBO junior featherweight title
  • Shakur Stevenson vs. TBA, 6 rounds, featherweights
  • Fazliddin Gaibnazarov vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights

At Atlantic CIty, N.J.:

  • Keenan Smith vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights
  • Jerry Odom vs. Gabriel Pham, 8 rounds, super middleweights
  • Leroy Davila vs. TBA, 6 rounds, bantamweights
  • Ian Green vs. TBA, 6 rounds, middleweights
  • Anthony Young vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Tyrell Wright vs. Dan Pasciolla, 6 rounds, heavyweights
  • John Bauza vs. Tyrome Jones, 6 rounds, super middleweights
  • Elijah Vines vs. TBA, 4 rounds, super middleweights
  • Donald Smith vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights
  • Dylan Price vs. TBA, 4 rounds, junior bantamweight

At Liverpool, England:

  • Martin Murray vs. Gabriel Rosado, 12 rounds, middleweights
  • Rocky Fielding vs. John Ryder, 12 rounds, for vacant British super middleweight title
  • Tom Farrell vs. Tommy Carus, 10 rounds, junior welterweights
  • Joe Cordina vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights
  • Sean Dodd vs. TBA, 10 rounds, lightweights
  • Scott Fitzgerald vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights
  • Paul Economides vs. TBA, 8 or 10 rounds, junior featherweights
  • Craig Glover vs. TBA, 4 rounds, cruiserweights

At Erfurt, Germany:

  • Arthur Abraham vs. Robin Krasniqi, 12 rounds, WBO super middleweight eliminator

At Leicester, England:

  • Avtandil Khurtsidze vs. Tommy Langford, 12 rounds, for vacant WBO interim middleweight title
  • Tyrone Nurse vs. Joe Hughes, 12 rounds, for Nurse’s British junior welterweight title
  • Jahmane Smyle vs. Vijender Singh, 10 rounds, super middleweights

At Madrid, Spain:

  • Dmitry Chudinov vs. Mariano Hilario, 12 rounds, for vacant European super middleweight title

At Sundsvall, Sweden:

  • Otto Wallin vs. Gianluca Mandras, 12 rounds, heavyweights

At Shanghai:

  • Xu Can vs. Jack Asis, 12 rounds, junior lightweights

April 23

At Osaka, Japan:

  • Kazuto Ioka vs. Noknoi Sitthiprasert, 12 rounds, for Ioka’s WBA flyweight title
  • Marlon Tapales vs. Shohei Omori, 12 rounds, for Tapales’ WBO bantamweight title

April 27

At Durham, N.C.:

  • Jamar Freeman vs. Jeremy Ramos, 6 rounds, junior middleweights

April 28

At Studio City, Calif. (UniMas):

  • Casey Ramos vs. Miguel Beltran, 10 rounds, lightweights

At Chicago:

  • Ramiro Carrillo vs. TBA, 8 rounds, lightweights
  • Josh Hernandez vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights
  • Shawn Simpson vs. TBA, 6 rounds, bantamweights
  • Jessica McCaskill vs. TBA, 6 rounds, female lightweights
  • Jose Felix Quezada vs. TBA, 6 rounds, lightweights
  • Ruben Schobitz vs. Cesar Ruiz, 4 or 6 rounds, super middleweights
  • William Hernandez vs. Giovanni Mioletti, 4 or 6 rounds, featherweights
  • Marteze McGregor vs. TBA, 4 rounds, light heavyweights

At Sofia, Bulgaria:

  • Kubrat Pulev vs. Kevin Johnson, 12 rounds, heavyweights

April 29

At London:

  • Anthony Joshua vs. Wladimir Klitschko, 12 rounds, for Joshua’s IBF and vacant WBA heavyweight title
  • Scott Quigg vs. Viorel Simion, 12 rounds, featherweights
  • Katie Taylor vs. TBA, 8 rounds, female lightweights

At Tijuana, Mexico (beIN Sports Espanol):

  • Ramon Alvarez vs. Omar Chavez, rematch, 10 or 12 rounds, middleweights

At Cebu City, Philippines:

  • Donnie Nietes vs. Komgrich Nantapech, 12 rounds, for vacant IBF flyweight title
  • Mark Magsayo vs. Issa Nampepeche, 10 rounds, featherweights
  • Jeo Santisima vs. Master Suro, 10 rounds, junior featherweights
  • Virgil Vitor vs. Michael Escobia, 10 rounds, junior featherweights
  • Kenneth Gentallan vs. John Kenan Villaflor, 8 rounds, junior bantamweights
  • Esneth Domingo vs. Romulo Ramayan, 8 rounds, flyweights
  • Junrel Jimenez vs. Ramil Antaran, 8 rounds, flyweights
  • Christian Bacolod vs. Mike Kinaadman, 6 rounds, flyweights
 

RBRBoxing provides quality news, interviews, round-by-round updates and videos about the sweet science.

FOLLOW @ RBRBUZZ

Cartoon hd